PFC jsou perfluorované sloučeniny, které se v outdoorovém průmyslu využívají pro vodoodpudivost textilií. V nedávných vědeckých studiích se ale PFC látky ukázaly jako zdraví škodlivé a velmi pomalu rozložitelné v přírodě, proto v nové kolekci přicházíme s nezávadnými PFC FREE materiály.

PFC neboli perfluorované sloučeniny se vyskytují téměř ve všem kolem nás. Najít je můžeme ve stanech, kobercích nebo v nepromokavých membránách outdoorového oblečení. PFC látky odpuzují vodu, jsou tepelně stabilní a stálé, mají však i druhou stránku. Některé PFC sloučeniny mají dle vědeckých studií nežádoucí vliv na zdraví živočichů, včetně nás lidí. Do prostředí se uvolňují především při výrobě zboží, ale například i během praní či likvidaci oblečení. Vědci nalezli stopy PFC ve vzduchu, vodě, vzdálených ledovcích, rostlinách, u volně žijících živočichů a dokonce i v lidské krvi. V malém množství se PFC látky mohou dostávat do těla i skrze kůži, proto Evropská unie přišla s nařízením, které od roku 2020 zakazuje vyrábět, používat a prodávat zboží s PFC.


Přístup ALPINE PRO k PFC


Stejně jako řada světových značek outdoorového oblečení, jsme se i my k využití PFC FREE materiálů postavili jako k výzvě. Nové materiály se promítají již do naší nové podzimní kolekce 2018.